rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Komentarzy (0)

Boże Narodzenie i refleksja .

  

Boże Narodzenie czasem radości, ale też refleksji . |

W dzisiejszych czasach ludzie w większości uważają, że Święta Bożego Narodzenia powinny być beztroskie, wesołe i syte. Supermarkety już od listopada stroją wystawy bańkami,światełkami, a nierzadko dochodzi do paradoksów, bo najważniejszą postacią w centrach handlu i rozrywki nie jest Jezus Chrystus , ale św. Mikołaj. Najważniejszym zadaniem dla nowoczesnego konsumenta nie jest spowiedź ani rachunek sumienia tylko zakupy, pożyczki na zakupy, oszczędności na zakupy oraz konsumpcja i zabawa.


Byłbym jeszcze o czymś zapomniał, bo przecież równie ważne w XXI wieku są promocje przedświąteczne i wyprzedaże poświąteczne.


W Kopenhadze wprawdzie na czas trwania szczytu ekologicznego zakazano wystawiania choinek i ozdób, a nawet wieszania napisów, że zbliża się Boże Narodzenie, ale w Polsce na szczęście taki numer by nie przeszedł i miasta wyglądają na prawdę ślicznie.


Tylko ja się zastanawiam czy to wszystko nie jest coraz bardziej powierzchowne ?


Symbolikę Bożego Narodzenia wykorzystuje się aż do bólu do celów marketingu i reklamy, a nawet o zgrozo, do celów kampanii wyborczej niektórych polityków !


Cóż są warte życzenia Wesołych Świąt skierowane do potencjalnych wyborców,albo podwładnych, gdy w tym samym czasie ten sam decydent czy decydentka przyczynia się do zwolnienia z pracy bliźniego ?


Zupełnym zaprzeczeniem sensu Wigilii jest picie w tym dniu wódki, a dzieje się to niestety w wielu domach. Jeżeli z kolei ktoś włącza w trakcie wieczerzy wigilijnej telewizor, to oznacza, że jeszcze nigdy nie przeżył prawdziwej, rodzinnej Wigilii!


Cóż warta jest pobożność na pokaz?


Pamiętam jak po 1989roku nawróciło się z dnia na dzień 90% dawnych aktywistów PZPR, a dawni funkcjonariusze MO, a nawet ZOMO zaczęli maszerować już w policyjnych mundurach do pierwszych ławek kościołów katolickich . To nie były cuda, tylko obłuda, choć być może jednak niektórzy się po prostu przestali bać swojej wiary.

Zawsze wzruszali mnie górale, bo oni czy to w stanie wojennym czy to w Unii Europejskiej zawsze na pierwszym miejscu stawiają Dzieciąteczko Boże i potrafią cudownie oddać cześć Matce Bożej.

Warto w tym całym zgiełku zakupów, pośpiechu, domowych prac, zastanowić się nad tym dlaczego taka radość nastąpiła wtedy w Betlejem?


Otóż maleńki, bezbronny Jezus był nadzieją na uwolnienie z ucisku i zakłamania, zwiastunem nowej ery !
Boże Narodzenie to jest radość nadziei na lepsze jutro. Lepsze nie pod względem wartości prezentów i obfitości stołu, ale lepsze w odnoszeniu się człowieka do człowieka.


Szlachetność ludzka, życzliwość, męstwo, prawda, odwaga, zrozumienie drugiego człowieka oto są prawdziwe wartości cenniejsze od złota kadzidła i mirry. Ci mędrcy, którzy odwiedzili stajenkę doskonale o tym wiedzieli !

Dziś spotkałem przypadkowo kolegę z Dyrekcji Handlowej FAP, który powiedział mi, że powinienem zapomnieć o troskach bezrobocia, bo w zasadzie wypełniłem nałożone na mnie zadanie, bo..." cóż wart jest związkowiec którego nigdy nie wyrzucono z pracy "?


Taka szczypta życzliwości od człowieka, którego wiele lat nie spotykałem, a dała mi więcej radości niż najlepszy program telewizyjny.


Chciałbym aby te Święta Bożego Narodzenia były dla wszystkich Polaków oraz wszystkich innych narodów, pełne życzliwości i przyjaźni każdego napotkanego znajomego czy nieznajomej.


Niech Wigilia upłynie w głębokiej i szczerej radości rodzinnej, pełnej dobrych wspomnień i wspaniałych planów na przyszłość.

Jeśli Was Drodzy Czytelnicy czasami zanudzałem,albo irytowałem to przepraszam i proszę o wybaczenie.

Niech Boża Dziecina i Matka Boska mają nas wszystkich w swojej łaskawej opiece.
Podnieś rączkę Boże Dziecię błogosław Ojczyznę Miłą !

Rajmund Pollak

2009-12-24 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 532956
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Boże Narodzenie i refleksja ., blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała